укррус

Телефони у Дніпрі

  • (067) 565-79-02
  • (050) 420-82-42

Жовтяниця новонародженого- що це і як лікувати?

Жовтяниця у новонароджених: коли яка виникає

У дітей віком до 1 місяця відбувається повне вдосконалення травної системи. Крім того, відбуваються специфічні процеси в кістковому мозку та кровотворній системі – руйнується фетальний гемоглобін та утворюється так званий дорослий гемоглобін. Одним із продуктів розпаду є жовчний продукт білірубін, який накопичується в крові та забарвлює шкіру у жовтий колір.

 

Некон'югований (незв'язаний) білірубін легше всмоктується в слизовій оболонці кишечника, повертаючись у печінку за допомогою зворотної циркуляції, тим самим значно збільшується навантаження білірубіну на печінку.

Згідно з наказом № 255 МОЗ України від 27.04.2006 р., клінічно доцільно класифікувати жовтяницю новонародженого за часом її розвитку:

 неонатальна жовтяниця

  • рання жовтяниця – з'являється у перші 36 годин життя новонародженого.
  • фізіологічна жовтяниця – проявляється після 36 годин життя новонародженого та характеризується підвищенням рівня загального білірубіну в сироватці крові не більше 205 мкмоль/л.
  • пролонгована жовтяниця – визначається у доношеної дитини після 14-го дня життя, у недоношеної – після 21-го дня;
  • пізня жовтяниця – спостерігається після 7-го дня життя новонародженого і завжди потребує ретельного клініко-лабораторного обстеження.

  Фізіологічна жовтяниця

Вона є нормальним станом для більшості новонароджених. При цьому практично у всіх спостерігається тимчасове підвищення рівня білірубіну в сироватці крові, проте лише половина з них реалізує видиму жовтяницю. У більшості випадків жовтяниця проявляється у перші 3 доби життя і зберігається до 14–21-го дня, має доброякісний перебіг та розцінюється як фізіологічний стан;

Фізіологічна жовтяниця проходить дві виразні часові фази. Перша фаза охоплює перші 5 днів життя новонародженого і характеризується відносно швидким підвищенням рівня некон'югованого білірубіну на 3-й день життя до середньої пікової величини - приблизно 88,5-102,6 мкмоль/л і таким самим різким зниженням до 5-го дня (34 2 мкмоль/л). Друга фаза починається приблизно на 5-й день життя - відбувається повільне зниження рівня некон'югованого білірубіну, який досягає нормальної величини до 11-14 дня життя новонародженого.

   Коли та чим небезпечна жовтяниця новонародженого?

Небезпеку представляє жовтяниця, що з'явилася в перші 24 години життя малюка. Найчастіше це свідчить про патологію.

Також небезпечним є стан, якщо жовтяниця з'явилася на другу добу, але поширилася нижче пупкової лінії.

Ускладнення при жовтяниці у новонародженого пов'язані з можливим токсичним впливом білірубіну на центральну нервову систему. Тільки за високого вмісту білірубіну можливе пошкодження і навіть загибель нервових клітин - ядерна жовтяниця. Лікування треба розпочинати раніше – при рівні сироваткового білірубіну 250 мкмоль/л. Важливе значення має темп наростання концентрації білірубіну.

рівень білірубіну по зонах

 Як визначається рівень білірубіну у дитини

Рівень білірубіну вимірюють у венозній крові, для цього зазвичай проводять забір крові. Але зараз існують більш гуманні методи - білірубінометр, або білітест для визначення білірубіну в крові допомагає визначити рівень білірубіну через шкіру, без проколювання та забору крові. Якщо рівень не загрозливий, зазвичай дитині достатньо догляду і достатньої кількості грудного молока.

   Жовтяниця грудного молока

Жовтяниця грудного вигодовування (прегнанова жовтяниця, жовтяниця грудного молока, метаболічна кон'югаційна жовтяниця) – різновид фізіологічної жовтяниці у дітей, які перебувають на виключно грудному вигодовуванні.

При підозрі на жовтяницю грудного вигодовування основним діагностичним тестом є відміна годування груддю на 24-48 годин. Якщо при цьому жовтяниця зменшується, можна говорити про прегнанову жовтяницю.

Жовтяниця грудного вигодовування відноситься до фізіологічних станів, при невисоких цифрах білірубіну не потребує лікування, лише спостереження. Одним із варіантів лікування є відміна грудного вигодовування на 48-72 години. За цей час рівень білірубіну значно знижується та після відновлення лактації піднімається, як правило, незначно.

Прогноз при гіпербілірубінемії грудного вигодовування здебільшого сприятливий. Вона не призводить до ядерної жовтяниці навіть за значного підвищення білірубіну. У поодиноких ситуаціях (за наявності поєднаної патології) потрібне проведення фототерапії.

Вона виникає через наявність у молоці матері речовин, які гальмують активність ферментів, що перетворюють непрямий білірубін на прямий білірубін. Така жовтяниця не потребує лікування та припинення грудного вигодовування.

 

  Як лікувати жовтяницю новонародженого будинку?

Щоб диференціювати, небезпечна чи не небезпечна жовтяниця для дитини, необхідно перебувати під наглядом лікаря, щоб визначати рівень білірубіну. Це дозволить виробити тактику лікування та зрозуміти, що малюк не потребує допомоги і треба просто почекати час.

Єдиним та найефективнішим засобом лікування білірубінонемії є фототерапія спеціальними лампами.

Довжина хвиль таких ламп – 410-475 нм. Це лампи синього кольору із певним типом хвилі, це не кварцові лампи. Вони не є небезпечними для дитини, вони допомагають білірубіну зруйнуватися і швидше вийти з організму.

Така жовтяниця не потребує лікування та припинення грудного вигодовування.

Під дією фототерапії білірубін перетворюється на водорозчинний люмірубін і виводиться з організму зі стільцем та сечею.

Якщо процес дефекації у дитини проходить регулярно і в достатньому обсязі, то рівень білірубіну падає досить швидко. Якщо випорожнення не регулярні, є запори, або недостатнє харчування тоді необхідно вживати заходів.

 

У прокаті Baby Service можна взяти в оренду лампи для фототерапії новонароджених. Як правило, 3-5 днів активного лікування достатньо зниження рівня білірубіну.